
SEVASTIJAN /Putnik/ (1879-1951), iguman ljubostinjski i pisac.
Rođen je u Samošu u Banatu. Gordana Jovanov, u monogrfiji O Samošu (Samoš, 2000), piše da je Sevastijan rođen 9. oktobra 1879. godine, kao Stevan Perić, od oca Miloša i majke Pijade i da je umro u rodnom mestu 5. februara 1951. godine.
Sevastijan Putnik je kao jeromonah došao u manastir Ljubostinju, verovatno, između 1910. i 1914. godine. U vreme austrougarske okupacije, 24. oktobra 1915. godine (po starom kalendaru), kada je 57. austrougarska divizija ušla u manastir, monaško bratstvo su činili: arhimandrit Konstantin (Popović) iz Brekova kod Čačka, jeromonah Sevastijan (Putnik) iz Samoša u Banatu i jeromonah Ruvim (Pavlović) iz Poljne kod Trstenika. Optuženi su da su skrivali deo arhive srpske Vlade u Ljubostinji i oterani su u ropstvo. Sevastijan Putnik je kao zarobljenik rat proveo u logoru Ašah (Aschach) u Austriji.
Nakon Velikog rata jeromonah Sevastijan Putnik se vratio u manastir Ljubostinju, gde ga je vladika žički gospodin Nikolaj Velimirović, prilikom posete manastiru 1919. godine, odlikovao Crvenim pojasom „za dosadanje renovanje u monaškoj dužnosti kao i javnom radu njegovom“.
Iste, 1919. godine, veliki prijatelj vladike žičkog g. Nikolaja Velimirovića, veliki naučnik i dobrotvor, „dr Mihilo Pupin, prof. iz Amerike i dr Voj. Janić, prof. bogoslovije, posetili su ovčarske manstire, Žiču, Studenicu i Ljubostinju“.
Sledeće, 1920. godine, „starešini manastira Ljubostinje arhimandritu g. Konstantinu uvažena je ostavka“, a za starešinu je postavljen jeromonah Sevastijan Putnik. Godine 1921. „Na predlog Preosvećenog Episkopa Gospodina dr Nikolaja, Sveti Arhijerejski Sabor izvoleo je, povodom uspostavljanja Srpske Patrijaršije i izbora Prvog Srpskog Patrijarha odlikovati i to: ...činom igumana: jeromonaha Sevastijana, star. manastira Ljubostinje...“
Milan Kašanin, istoričar umetnosti i književnik, nakon posete manastiru Ljubostinja, u novinama „Vreme“, od 3. septembra 1924. godine, beleži: „...Otac Sevastijan je još mlad čovek, Banaćanin po poreklu, nasmejan i ljubazan, plemenit gospodin, pun iskrenih, toplih reči i krotkih pokteta. On ima veliku biblioteku, dobru kujnu i jako vino...
Otac Sevastijan divno priča, – on i piše: ima od njega jedna mala monografija o Ljubostinji...“
Par godina kasnije „Pravda“ od 19. avgusta 1928. godine beleži da je „starešina manastira Ljubostinje g. Sevastijan“ činodejstvovao prilikom osvećenja temelja Ženske zanatske škole u Trsteniku.
Sevastijan Putnik je u Ljubostinji sve do 1930. godine kada je premešten u manastir Vujan, a, na svoj zahtev, odmah i u manastir Drača. Od tada o Sevastijanu nema podataka sve do 1941. godine, do početka Drugog svetskog rata, gde se kao „izbeglica iz manastira Voljavče“ sklonio u manastir Studenicu.
Iguman ljubostinjski, Sevastijan Putnik, od 1919. do 1931. godine objavljuje pesme i tekstove u „Pregledu“, časopisu žičke eparhije, čiji je aktivan saradnik, a 1927. i 1928. godine je i član Redakcionog odbora „Pregleda“ i Žičke biblioteke „Sv. Lazar“.
Objavio je knjige: Manastir Ljubostinja, Čačak, 1921; Na vodama Vavilonskim, Kragujevac, 1926; Manastir Ljubostinja, drugo izdanje, Kruševac, /b. g./; Krici božjeg crva, Beograd, 1940.
KNJIŽEVNA DELA I FOTOGRAFIJA



